KNIHA MĚSÍCE/ZAMYŠLENÍ

George S. Clason

Nejbohatší muž v Babylóně

Ráda čtu knihy o podnikání. Pravdou je, že spíše než ryze odborné, raději ty, jež lze označit za populárně naučné. Dlouhodobě v nich nacházím inspiraci, nápady a také povzbuzení ve chvílích, kdy vše nejde jednoznačně snadno.

Jednou, když jsem seděla na setkání knižního klubu, si jeden z přítomných lehce posteskl nad tím, že je časově velmi zaneprázdněný, a proto by mu vyhovovalo, pokud by pro něho někdo připravil výtah z knihy. Hovořil sice o výraznější dotaci stránek, ale jeho nápad mě inspiroval. Řekla jsem si, proč s vámi nesdílet stručné obsahy mnou přečtených knih.

Jednoho dne jsem někde četla, musím se přiznat, že už si opravdu nevzpomenu, kde a kdo byl autorem myšlenky, že nejlepší kniha z těch, kterou pisatel kdy četl na téma podnikání, a která dle něho byla napsána, je kniha Nejbohatší muž v Babylóně. Při jedné z nejbližších návštěv virtuálního knihkupectví se tedy ocitla, ostatně jak jinak, v mém nákupním košíku a doputovala za mnou domů. Jedna z prvních věcí, která mě na knize zaujala, byla skutečnost, že kniha byla poprvé vydána v roce 1924 a do češtiny byla přeložena v roce 1955 (dle dříve uvedeného doporučení je tedy nadčasová a zřejmě dokonce nevadí, pro její nadčasový příběh žádnému režimu ☺).

Předmluva knihy začíná myšlenkou, že prosperita národa záleží na finančním úspěchu každého jedince. Idea natolik podobná těm, které měl Tomáš Baťa zakladatel, že nás to nutí k zamyšlení, jestli se mu kniha, s ohledem na datum vzniku, nemohla rovněž dostat do ruky. Po pročtení předmluvy se dostáváme dále. Celá kniha připomíná spíše vyprávění z dávných časů. Zákonitosti peněz a hospodaření s nimi, jejich nabývání, hromadění i osobního užitku z nich, jsou podány formou příběhu. Milé a klidné čtení, které určitě, na rozdíl od spíše odborně zaměřených knih, můžete absolvovat i s vašimi školou povinnými dětmi a společně s nimi se můžete nad skutečnostmi uvedenými v knize zamýšlet. Myslím, že půjde o příjemnou společnou činnost, která rozhodně přispěje k tomu, abyste mohli nenásilnou formou přimět vaše děti, aby přemýšlely společně s vámi, a to nejen o penězích. Umožní to mnohá místa v knize, jako např. toto: „Není možné zavrhnout člověka, který si dokáže poradit. Ani zákon nemůže sebrat člověku to, co si vydělal a dát někomu, kdo není schopný“. Také Vám připadá, že uvedené nemohlo být vyřčeno v Babylóně před šesti tisíci lety, ale třeba včera, před týdnem, před měsícem…? I mně to něco připomíná ☺.

Mě osobně nejvíce zaujala zásada, která říká: „Rozpočítej výdaje tak, aby se v první řadě zaplatilo nezbytné a teprve podle možnosti to ostatní, ale jen z devíti desetin výdělku“ a zalíbila se mi natolik, že jsem se zamyslela nad oblastmi, na něž je možné ji rozšířit. Je možné tedy přemítat:

1. Jak denně ušetřit 10 % energie – přemýšlejte, jak si uspořádat v rámci dne své činnosti (po cestě do cvičení se mohu zastavit v čistírně);

2. Jak denně ušetřit 10 % času – výrazně souvisí s energií – a uspořádáním si denních aktivit do logicky navazujících a provázaných celků (po cestě ke kadeřnici se mohu zastavit u lékaře pro recept);

3. Jak vyhodit, popř. rozdat 10 % věcí, které máte ve svém bytě/domě – výrazně souvisí se šetřením energií a časem (když se dnes rozhoduji, zda si koupit nějaký předmět do domácnosti, velmi si to rozmýšlím, jelikož je pravdou, že v budoucnu se ukáže, že je vlastně výrazně dražší než stojí na cenovce – nejméně 2x za měsíc, ale pravděpodobně častěji, na něm budete muset utřít prach nebo zaplatit někomu, kdo ho utře za Vás ☺)

4. Jak získat navíc 10 % prostoru – výrazně souvisí s bodem 3 – pravděpodobně nebudete muset pořizovat větší byt nebo budovat přístavbu, popř. vestavbu k Vašemu domu, pokud vyhodíte 10 % věcí, které v současné době máte (ani si nevšimnete, že Vám chybí, jen Váš prostor se jaksi rozjasní ☺) a toto pravidlo si v následujících letech občas připomenete.

5. Jak dospět k rozhodnutí a 10 % příjmů vynaložit na služby (občas za mě někdo nebo někde uvaří, čas od času mi někdo může pomoci uklidit nebo za mě mohou vyprat v čistírně, odpočinu si na kosmetice či půjdu na masáž) – výrazně souvisí s energií a časem, když např. v ušetřeném čase mohu vyhazovat/rozdávat a ušetřit tak prostor.

6. Jak věnovat 10 % svého potenciálu svému rozvoji – jak duševnímu, tak i fyzickému – výrazně souvisí se všemi předchozími body ☺.

7. Desetiprocentní úvahy lze jistě aplikovat i na další oblasti. Určitě méně náročně působí, řeknu-li si, např. zhubnu 10 % své hmotnosti než reálná cifra vyjadřující 10 % v kilogramech, kdy se úkol hned zdá výrazně těžší. Popř. i přes skutečnost, že se příliš nedívám na televizi, mohu určitě tuto ne příliš užitečnou činnost (s ohledem na obsahovou náplň vysílacího času jednotlivých TV programů) zcela jistě o 10 % zredukovat (možná i o více ☺) a těchto 10 % naplnit smysluplnější činností.

Celá kniha je o bohatství, tak přidávám z knihy několik citátů o penězích, avšak v závorkách si je dovolím lehce okomentovat:

– „Penězi se dá měřit každý úspěch.“(Některá naše malá životní vítězství jsou zřejmě neměřitelná).

– „Za peníze si může člověk všechno dopřát.“ (Zde pozor – zdraví ne, vzpomeňme si na S. Jobse).

– „Peníze má ten, kdo ví, jak je vydělat.“ (Rovněž např. ten, kdo má ve své blízkosti, např. rodině, někoho, kdo to ví.)

– „Pro peníze platí stejné zákony jako před šesti tisíci lety v Babylóně.“ (S tím nelze výrazněji polemizovat).

Na závěr se s Vámi rozloučím citátem, který zcela jistě platí pro všechny manažery i podnikatele: „ Lepší dřív trochu opatrnosti než později hodně lítosti“. Těším se na vás zase za měsíc.
Kniha si zaslouží pro svoji nadčasovost a téměř stoletou existenci ☺☺☺☺☺.