KNIHA MĚSÍCE/ZAMYŠLENÍ

(Kreativní) diář

 

 


Společnosti i jednotlivci mají velmi často záměry, projekty, plány, strategické plány a v tom nejlepším smyslu i strategie, ať už psané či velmi často nepsané. Je dnes všeobecně známo i prokázáno, že od jejich vypracování, popř. přijetí je dlouhá cesta k jejich zrealizování. Někteří jedinci tuto cestu nenastoupí, někteří skončí na půli cesty a k ospravedlnění tohoto svého rozhodnutí využívají spoustu „dobrých“ argumentů, ať už subjektivních, objektivních reálných či téměř hraničících s fikcí.

Blíží se konec roku, doba je s ohledem na situaci okolo pandemie Covid-19 opět velmi, velmi neutěšená. Pomalu, ale jistě se propracováváme k diářům. Vloni se zřejmě přičiněním obdobné pandemické situace jaká je nyní, diáře nevyprodaly, takže letos je někteří dříve tradiční prodejci pro jistotu ani neobjednali. Pokud je už najdete, při pohledu na ně si můžete zcela jistě zanotovat slova jedné známé písničky z pohádky: „ …je mi neveselo, je mi truchlivo…“ Proč? I diáře, zejména tedy jejich desky podléhají módním trendům a ti, kteří navrhující pro tiskárny jejich podobu, pak zřejmě ještě k tomu podléhají ne příliš optimistické náladě ze situace kolem nás a tak máme letos v policích obchodů diáře převážně, béžové, hnědé, šedé, černé a tmavě modré. Ty posledně jmenované barvy působí alespoň trochu noblesně, ale řekněme si upřímně, kdo z nás by se chtěl každý den tváří v tvář ve své kanceláři setkávat a trávit čas po celý rok s něčím ne příliš optimisticky vypadajícím či „to“ dokonce nosit ve své aktovce či kabelce.

Diář je nejen našim každodenním průvodcem a pokud ho správně využíváme, umíme obvykle rovněž dobře hospodařit s našim časem. Může nám tedy být pomocníkem, rádcem, poskytovat nám podporu, ale především může nemalou měrou přispět i naplnění našich již zmíněných záměrů, projektů, plánů, strategických plánů či strategií a jejich realizaci. Výběru našeho diáře, našeho každodenního společníka, je vhodné věnovat velkou pozornost, a pokud nenajdeme takový, který by nás zaujal a dovedl nás každý den po celý rok potěšit, pak je tady možnost, že si ho vytvoříme sami (inspiraci můžete najít také v knize Kreativní diář autorek Michaely Dombrovské a Blanky Novotné).

Začal advent, s ohledem na nepříliš dobře se vyvíjející čísla to nevypadá na návštěvu velkých ani menších společenských akcí, a tak stanovení si správných cílů i zamyšlení se nad tím, jak dosáhnout příští rok jejich naplnění, může být činností, která nám pomůže překlenout tuto ne příliš optimistickou dobu. Mějte při tom na paměti, že rozporcovat slona (kromě u zmíněných autorek jsem se poprvé setkala s touto myšlenkou v manuálu k velmi propracovanému produktu Time Manager®, který byl velmi populární v 90. letech minulého století) nebo rozebrat strom až po jehličky je opravdu důležité. Oba způsoby jsou však v zásadě totožné. Každý velký úkol se dá v zásadě realizovat pouze po malých krůčcích či po částech. K tomu nám může napomoci přizpůsobit si diář z obchodu diáře (pokud najedete nějaký veselejší) nebo si diář může vytvořit přímo na míru. Je totiž známou skutečností, že kreativní činnosti uklidňují. Možná uděláte radost nejen sobě, ale např. i vašim dětem nebo vnoučatům – můžete je vyzvat, ať vám pomohou a tvořit tak společně. Bude to mít ještě jednu východu, když budete mít s sebou diář, budou s vámi i hezké vzpomínky na společně strávené chvíle.

A jak jsem na tom s diáři já ☺. Už dlouhé roky používám týdenní diář Moleskine, který je šikovný do kabelky, a to většinou v edici Malý princ. Vždy si ho však ještě upravuji pro svoji potřebu tím, že ho člením na speciální sekce, dávám mu tedy „přidanou“ hodnotu. Jsou k němu také nálepky, pomocí nichž si ho dělám veselejší. Doufám tedy, že mohu být, co se mého osobního diáře týká, považována za alespoň trochu kreativní. Můj pracovní diář na letošní rok je denní a má desky optimisticky žluté, každý den je s ním hezčí. Znáte to asi všichni, jedny z nejkrásnějších chvilek s našimi diáři jsou ty, kdy si může zaznamenaný a vytýčený úkol odškrtnout jako splněný. Přeji vám mnoho takových hezkých chvil s vašimi kreativními, ale i nekreativními diáři v příštím roce.

PS: a prosím každého z vás, pokud jste to ještě nestihli, zkuste zvážit možnost se jít naočkovat. Věřím totiž v to, že i když nám nikdo nebude „doporučovat“, že nejlépe je zůstat doma a nikam nechodit, tak nám tak jako tak zbyde trocha času i na kreativitu a diáře, jelikož vše je jen o prioritách. Dejme tu správnou prioritu věcem, které mají význam a také těm, které nám dělají radost.